کتابسرای مرکز

نحوه مطالعه درس‌های خواندنی و تحلیلی

نحوه مطالعه دروس خواندنی و تحلیلی

نحوه مطالعه درس‌ها با هم متفاوت است. به طور کلی درس‌ها به دو نوع خواندنی و تحلیلی تقسیم شده که باید روش مطالعه آندو را بدانید تا بیشترین بازدهی را برای شما داشته باشد.

 

روش مطالعه دروس خواندنی

 

دروس خواندنی را می‌توان به صورت زیر مطالعه کرد:

 1. نگاه اجمالی
  در این حالت باید به صورت کلی کتاب را خواند. این امر نباید بیشتر از ۱۰ دقیقه صورت گیرد. فقط خواندن عناوین و قسمتی از پاراگراف کفایت می‌کند.
 2. طرح سؤال
  زمانی که مرحله نگاه اجمالی را انجام دادید، بهتر است برای درک بهتر، سؤالاتی را در ذهن خود طرح نمایید. این کار ارتباط شما و مطالب و نکات کتاب را بیشتر را بهتر می‌کند.
 3. خواندن
  اکنون این کتاب را به صورت کامل و خط به خط مطالعه نمایید. سعی کنید کتاب را کامل درک کنید.
 4. توضیح دادن
  مطالبی را که تا مرحله قبلی فرا گرفته‌اید را برای خود توضیح دهید. فکر کنید می‌خواهید مطالبی را که خوانده‌اید برای کس دیگری توضیح دهید. این کار باعث درک بهتر کتاب می‌شود.
 5. مرور
  در نهایت کافیست مطالبی را که یاد گرفته‌اید از روی کتاب مرور نمایید. سرعت انجام، نباید نه طولانی باشد و نه سریع اتفاق بیفتد.

ترتیب موارد گفته شده فقط در یک حالت سفت می‌کند و آن هم این است که کتاب مورد نظر را برای بار اول می‌خواهید مطالعه نمایید. برای دفعات بعدی همان کتاب، بسته به نیاز خود می‌توانید از هر کجا که خواستید و شروع به خواندن نمایید.

 

روش تست زدن در درس‌های خواندنی

به دلیل ماهیت حفظی این نوع دروس بهتر است، چند روز زمان بین مطالعه و حل تست اختصاص دهید. چرا که تست زدن بعد از مطالعه به صورت کاذب درصد شما را بالا می‌برد. همچنین حل تست‌های زیاد باعث تقویت شما در آن درس نمی‌شود. بهتر است ۷۰ درصد رابه خواندن و ۳۰ درصد را به تست زدن اختصاص دهید.

 

برای تهیه کتاب کنکور و کمک آموزشی کلیک نمایید

 

روش مطالعه دروس تحلیلی

 

مطالعه درس‌هایی با ماهیئت تحلیلی به شکل زیر است:

 1. یادگیری مفاهیم
  در این مرحله درک جزئیات خیلی مهم است. است پس باید با دقت نکات، جزوات و مفاهیم را کامل درک نمایید. رعایت حد تعادل را هم فراموش نکنید.
 2. حل سؤالات متنوع
  برعکس دروس خواندنی، در دروس تحلیلی باید بیشتر از ۷۰ درصد زمان خود را به حل سؤالات و تست زدن اختصاص دهید. تنها راه حل تثبیت مفاهیم دروس تحلیلی این است که بیشتر زمان خود را به حل سؤالات اختصاص داده و زمان کمتری را به یادگیری اختصاص دهید.
 3. تفکر حل مسأله
  مهمترین مرحله مطالعه دروس تحلیلی، این مورد است. چرا که نحوه حل سؤالات از تعداد سؤالات مهم‌تر است. شما باید روش‌هایی برای حل سؤالات بیابید. چون نحوه حل سؤالات با هم متفاوت است. سعی کنید در ابتدا تعداد سؤالات کم را انتخاب کرده و بعد از حل آن‌ها به سراغ پاسخنامه تشریحی بروید و جواب‌ها را با هم مقایسه نمایید. بعد از اینکه به سؤالات تسلط کافی پیدا کردید، می‌توانید تعداد آن‌ها را افزایش دهید. دلیل این کار آن است که حوصله و تمرکز شما بالا رود تا بتوانید با نحوه تست دادن سؤالات مختلف آشنا شوید

نتیجه‌گیری

نحوه مطالعه دروس را می‌توان به دو نوع خواندنی و تحلیلی تقسیم کرد. نحوه مطالعه آن‌ها با هم متفاوت بوده و هر کدام روش خاص خود را دارند. در دروس خواندنی بهتر است که بیشتر زمان خود را به یادگیری اختصاص داده و زمان کمتری را برای تست زدن در نظر بگیرید. همچنین وجود چند روز زمان بین یادگیری و تست زدن امری مهم است. در مقابل، دروسی هستند که باید زمان بیشتری را به حل سؤالات اختصاص داده و زمان کمتری را به مطالعه بپردازید. در دروس تحلیلی فقط کافیست مفاهیم درس را یاد گرفته و بیشتر زمان را به حل سؤالات و تست زدن بپردازید. حل سؤالات کمتر در اوایل شروع امری مهم است که می‌توانید بعداً بسته به نیاز خود تعداد آن را افزایش دهید.

مطالب آموزشی و کاربردی کتابسرای مرکز

کتابسرای مرکز در سال 1386 تاسیس و تا به امروز با بیش از ۴ هزار عنوان کتاب از مترجم و پدیدآورنده کتب متنوع توانسته ایم مجموعه ای کامل از کتاب ها را در اختیار دوستان کتاب قرار دهیم. سایت حاضر با هدف گسترش فرهنگ کتابخوانی توسط کتابسرای مرکز در شهرستان مریوان راه اندازی شد و می کوشد ضمن سرعت بخشیدن به دسترسی کتاب به شیوه های نوین ارتباطی در جامعه اطلاعاتی امروزفرآیند تهیه آن نیز سهولت بخشد.
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.