کتابسرای مرکز

تست زنی : نکات و تکنیک ها

تست زنی : نکات و تکنیک ها

یکی از مشکلات اکثر داوطلبان کنکور، عدم اطلاع از شیوه درست تست زنی می باشد. از همین رو بسیاری از متقاضیان در آزمون سراسری با کمبود وقت مواجه می شوند که همین امر موجب بروز استرس در آن ها می گردد. حفظ آرامش به همراه رعایت چند نکته برای داوطلبانی که قبلا به حد کافی مطالعه کرده باشند، می تواند زمینه ساز موفقیت آن ها در آزمون گردد. در ادمه مطلب قصد داریم شما را با تعدادی از تکنیک هایی که موجب می شوند مهارت تست زنی خود را تقویت نمایید، آشنا سازیم.

 

روش صحیح تست زنی : مدل های تست زنی

تست زدن انواع و مدل هایی دارد که به سه دسته زیر تقسیم شده‌اند:

 1. تست زنی تمرینی یا آموزشی

این نوع تست زدن به درک بهتر مطالب و یادگیری بیشتر کمک می‌کند. تست زنی آموزشی مهم‌ترین کاری است که افراد در طول سال کنکور باید آن را انجام دهند. در این مدل تست زنی ، زمان هیچ اهمیتی ندارد و تنها یادگیری مهم است. در واقع این کار به شما کمک می‌کند که مفاهیم را بهتر درک کرده و هدف طراح سوال را متوجه شوید. بلافاصله پس از خواندن هر درس به سراغ تست‌های تالیفی آن فصل بروید و یا از سوالات کنکور سال‌های قبل استفاده کنید. پس از تست حتما جواب‌های خود را چک کرده و پاسخ را با کتاب‌های درسی مطابقت دهید.

 1. تست‌‌های جمع‌بندی

در برخی از دوره‌های سال شما نیاز به جمع بندی مطالب خوانده شده دارید. از این دوره‌ها می‌توان به پایان تابستان، پس از امتحانات ترم اول، پس از تعطیلات نوروز، و خرداد ماه اشاره کرد. در این دوره‌های زمانی می‌توانید به خلاصه‌های خود و یا چکیده‌های هر فصل مراجعه کرده و سپس تست‌‌های مورد نیاز را جواب دهید. پس از تست زنی حتما درصدگیری کنید و نکات مهم را یادداشت نمایید. برنامه ریزی در این روش کمک بسیار زیادی به شما می‌کند.

 1. تست زنی آزمونی

این مدل تست، همان آزمونی است که برای ارزیابی خودتان انجام می‌دهید. در این نوع باید به زمان توجه داشته باشید و سپس نتیجه و درصد خود را نیز محاسبه کنید. برای اینکار می‌توانید از تست‌های نکته‌دار، تست‌های نزده و اشتباهات رایجی که خودتان مشخص کرده‌اید، استفاده نمایید. بسیار مهم است که فضای آزمون را برای خود شبیه‌سازی کرده و تمام تکنیک‌های لازم را در آن رعایت کنید. پس از آزمون نکات مهم و اشتباهات خود را یادداشت کنید و در روزهای پایانی آن‌ها را مطالعه نمایید. با کسب مهارت در تست زنی می‌توانید موفقیت خود را در کنکور تضمین کنید

تست زنی : نکات و تکنیک ها

 

شیوه های صحیح تست زنی در کنکور

نکته قابل توجه در خصوص آزمون سراسری این است که سوالات یک درس همگی امتیاز برابر داشته و هیچ کدام از دیگری امتیاز بیشتر یا کمتری ندارد، اما ممکن است ضرایب دروس مختلف با یکدیگر متفاوت باشند. بنابراین از صرف وقت به میزانی بیش از حد معمول برای یک سوال خودداری نمایید. به یاد داشته باشید که هر پاسخ اشتباه معادل یک سوم، امتیاز منفی خواهد بود، از همین رو بهتر است با استفاده از روش های صحیح تست زنی پاسخ های اشتباه خود را به حداقل برسانید.

 1. هر داوطلب در دروس متفاوت دارای نقاط قوت و ضعف است. آن ها را در نظر گرفته و بسته به توانایی خود تصمیم بگیرید که می خواهید چه تعداد سوال را پاسخ دهید.
 2. پاسخ دهی به مجموعه سوالات هر درس را در بازه زمانی کنترل شده ای انجام دهید.
 3. سوالات را به صورت روزنامه وار مطالعه کرده و ابتدا سوالات آسان را پاسخ دهید.
 4. در کنار سوالاتی که به هیچ وجه جوابشان را نمی دانید، علامت منها (-) قرار دهید.
 5. سوالاتی که به نظر وقت گیر و دشوار بوده و یا بین دو گزینه شک دارید را با علامت به علاوه (+) یا ضربدر (×) مشخص نمایید.
 6. در صورتی که پس از اتمام پاسخگویی به سوالات هر درس، همچنان زمان داشتید به سراغ سوالاتی که در آن ها شک کرده اید و یا سوالاتی که زمان بر هستند، بروید.
 7. پس از پاسخ دهی به تمام سوالات، در فرصت های اضافی باقی مانده نسبت به پاسخ دهی به سوالات دروس دارای ضرایب بالاتر و همچنین جزو نقاط قوت شما می باشند، بپردازید. (در تمامی مراحل به یاد داشته باشید که تنها در صورت اطمینان از درست بودن پاسخ های خود، آن ها را ثبت کنید.)
 8. مسلما در آزمون سوالاتی وجود دارند که بسیار سخت و پیچیده هستند. درصورت مواجهه با آن ها دچار اضطراب نشوید بلکه در کنار آن ها علامت بگذارید.
 9. سوالات را به ترتیب دفترچه پاسخ داده و از نگاه کردن به سوالات بعدی خودداری کنید. زیرا با این کار تنها استرس خود را زیاد می کنید.
 10. سعی کنید سوالات هر درس را زودتر از زمان مشخص شده آن، پاسخ دهید.
 11. سوالات را کامل و به دقت مطالعه کرده و پس از اطمینان از جواب خود، آن را در پاسخ نامه وارد کنید. در عین حال سعی کنید از سرعت عمل خوبی برخودار باشید.
 12. اگر احساس کردید که با کمبود وقت مواجه هستید، به سراغ سوالات با ضریب بالاتر رفته و به پاسخ دهی آن ها بپردازید.
 13. به افعالی که در سوالات و گزینه ها به کار برده می شوند بسیار دقت کنید. (به عنوان مثال درست است و نادرست است، بود و نبود، می باشد و نمی باشد و …)
 14. در ابتدای آزمون امکان دارد دچار دست پاچگی شوید. تجربه ثابت کرده است که هر چه استرس و عجله بیشتری داشته باشید، پاسخ های غلط بیشتری نیز خواهید داشت. بنابراین خونسردی خود را حفظ کرده و با آرامش تمام به پاسخ گویی سوالات بپردازید.
 15. در عین سرعت عمل به خرج دادن در پاسخ به سوالات، به سوالات و گزینه های آن دقت داشته باشید.
 16. گزینه ها را به دقت بخوانید و بر روی گزینه هایی که از اشتباه بودن آن ها اطمینان دارید خط بکشید.
 17. در سوالات ریاضی و دروسی که با اعداد سروکار دارند، دقت داشته باشید که جواب آخر را با شماره گزینه، اشتباه نگیرید. به عنوان مثال پاسخ را 3 به دست آورده اید که در گزینه 4 است اما به اشتباه گزینه 3 را انتخاب می کنید درحالی که گزینه 4 پاسخ درست سوال است.
 18. از گزینه های طولانی نهراسید، ممکن است همان ها پاسخ سوال باشند.
 19. از سوالات طولانی واهمه نداشته باشید، گاهی آسان ترین سوال ها هستند.
 20. به هنگام وارد کردن پاسخ تست در پاسخ نامه، به شماره سوال دقت کنید.
 21. بسیاری از داوطلبان به تمام سوالات آزمون پاسخ داده و سپس جواب همه آن ها را به یک مرتبه وارد پاسخ نامه می کنند. این عمل، بسیار غلط و حتی خطرناک است! ممکن است پس از اتمام پاسخ دهی با کمبود وقت مواجه شده و مهلتی برای وارد کردن پاسخ هایتان نداشته باشید. فاجعه بار تر از آن، امکان اشتباه وارد کردن گزینه ها است. وارد کردن حتی یک گزینه اشتباه می تواند موجب اشتباه تمام سوالات بعدی گردد.

 

تست زنی : نکات و تکنیک ها

نکات مهم

تست زدن، با اینکه یک مهارت مشترک بین تمام دانش آموزان و دانشجویان است، اما مثل تمام مسائل انسانی، اصل تفاوت‌های فردی در آن دخیل است. به این معنی که باید با بررسی‌های دقیق شخصیتی و ذهنی خودتان، روش منحصر به فرد و روشی که برای شما از همه مناسب‌تر باشد را به کار بگیرید. تکینک‌هایی که در بالا گفته شد عمومی‌ترین تکنیک‌هاست و تکنیک‌های اختصاصی از هر فرد به فرد دیگر متفاوت است. هرکس روش مخصوص به خود را برای رسیدن به موفقیت دارد. مشاوره تحصیلی به شما کمک می‌کند تا بتوانید هم روش درس خواندن خود را بهبود ببخشید و هم برای انتخاب شغل مناسب خودتان یک رشته خوب انتخاب کنید.

مطالب آموزشی و کاربردی کتابسرای مرکز

کتابسرای مرکز در سال 1386 تاسیس و تا به امروز با بیش از ۴ هزار عنوان کتاب از مترجم و پدیدآورنده کتب متنوع توانسته ایم مجموعه ای کامل از کتاب ها را در اختیار دوستان کتاب قرار دهیم. سایت حاضر با هدف گسترش فرهنگ کتابخوانی توسط کتابسرای مرکز در شهرستان مریوان راه اندازی شد و می کوشد ضمن سرعت بخشیدن به دسترسی کتاب به شیوه های نوین ارتباطی در جامعه اطلاعاتی امروزفرآیند تهیه آن نیز سهولت بخشد.
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.